הרב"ש והדור האחרון

Posted under בלוג On By מאיה

הרב"ש , הרב ברוך שלום הלוי אשלג, היה אדמו"ר ומקובל, הבן הבכור וממשיך דרכו של הרב יהודה לייב הלוי אשל"ג, הידוע כבעל הסולם. הרב"ש נולד בפולין ועלה לארץ עם משפחתו בשנת 1921. האר"י בחייו הקצרים החל תהליך של פתיחת חכמת הקבלה בהדרגתיות לעם ישראל. תהליך אשר המשיך אותו הבעל שם טוב ולאחריו בעל הסולם, אשר נקרא כך בשל פירוש שכתב על פירוש האר"י לספר הזוהר. מספר לספר, וממשנה למשנה, המקובלים ניסו להוריד את החכמה מהעולם הרוחני  לכדי שפה ושיטה שתוביל להבנה אנושית ברורה על מהותה ומטרתה. על שמו נקראת תנועת בני ברוך.

המקובל הגדול האחרון של המאה העשרים שעשה זאת היה הרב"ש. הוא הרחיב את הפתח לחכמה לכדי שיטה ישימה מובנת שכל אדם אשר מתעורר בו הרצון להכיר את ייעודו ומקורו יכול להשתמש בה. חכמת הקבלה היא חכמה שבאה להביא כל אדם להשגת קשר עם המציאות והכוחות הפועלים בה – הטבע, הכוח העליון. הקבלה היא השיטה שהכינו לנו שרשרת המקובלים כדי לעזור לנו להגיע להתפתחות הרוחנית, לאזן ולהשלים את הטבע האנושי ובכך להגיע לקשרים נכונים בין בני האדם. קשרים שכאשר הם מיוצבים נכון פותחים בפנינו את העולם העליון. זוהי הייחודיות של הרב"ש. הוא הבין כמו קודמיו שבימינו האנושות תגיע לשיא התפתחותה ולמבוי סתום. כפי שאנו רואים, עם ישראל כמו גם כל העולם, רואה לנגד עיניו כיצד החברה מתפרקת, כיצד כל מוסדות ומערכות החיים שבנינו מתמוטטים, כיצד האגו והרוע האנושי יוצאים מכלל שליטה וכל היחסים והקשרים בין האנשים מקולקלים ומעוותים. למעשה, אנו רואים כיצד קיום כל האנושות בסכנה.

המקובלים מסבירים כי אנחנו "הדור האחרון". רב"ש בכתביו מסביר כיצד האנושות , ועם ישראל במיוחד כחוד החנית, צריכים להתחיל בתהליך של שינוי. עד ימינו התפתחנו באופן טבעי עי הדחפים והרצונות של האגו שלנו שהוציא אותנו מהמערות והביא אותנו עד החלל אבל מהות האגו היא התפתחות מתוך רצון לנצל ולשלוט ולכן אנחנו סובלים היום. כעת צריך להתחיל תהליך משלים, תהליך שבו הטבע האנושי יאוזן בכוח חיובי, תכונת ההשפעה- נתינה ואהבה. 

הרב"ש, בכתבי הדור האחרון, מסביר על החברה העתידה לקום, שתהיה סביבה המושתתת על יחסים חיוביים בין האנשים אשר יעבדו יחד כדי לאזן את האגו המתפרץ. למרות כל ההבדלים ואי ההסכמות שביניהם הם יתחברו ויגיעו ליחסים של אחווה ואהבה, על ידי שימוש בשיטת חכמת הקבלה. הרב"ש דיבר אל עם ישראל , העם המפותח ביותר אגואיסטית, אשר בו טמון הפוטנציאל לשינוי החיובי והבאת כל האנושות לאיזון. 

כל שרשרת המקובלים עמלו רבות כדי להכין עבורנו שיטה, מפתח שיעזור לנו לצאת לחופשי מכלא האגו שבו אנחנו כלואים, לסדר את החברה האנושית לטובה ולהגיע לאיזון עם הטבע והכוח העליון.