אבולוציה, לא מה שחשבתם

Posted under בלוג On By מאיה

אבולוציה הוא תהליך שבו כוחות הטבע דוחפים את כל הקיים להתפתח בדרגות הדומם, הצומח, החי והמדבר. 
לאחר שהטבע סידר לנו את המבנה הפיזי, הוא החל לדחוף אותנו לקבל צורה יותר מתקדמת. מיצורים שמתרכזים בהישרדות קיומית, לאנשים שמתחילים לפתח קשרים מורכבים ביניהם ובין העולם במובנים של חברה, כלכלה, מדע. ממשפחות התפתחנו לשבטים, עמים, מדינות ואומות. 
ההתפתחות האנושית מתקיימת לפי התפתחות האגו, הרצונות שבאדם, וכאשר מגיעים לרמת מימוש של התפתחות האגו, אנחנו נדחפים, כיחידים וכאומות, לדרגה חדשה של רצונות, של צורת חיים ושל התנהלות.  

בימינו  רואים תופעות  המצביעות על כך שבאה לקיצה צורת ההתפתחות הנוכחית.   
בכל תחומי ההתנהלות האנושית: טכנולוגית, תרבותית, חינוכית, בריאותית, בכל מה שקיים בעולם, אנחנו רואים כיצד מערכות חיינו לא מתפקדות כמו שחשבנו ולא מביאות לנו את התועלת שביקשנו לעצמנו במונחים של יציבות, אושר ושלווה. למעשה , אפשר להגיד בביטחון שהאנושות פשוט לא מצליחה לסדר את עצמה. 

הכוחות שדחפו אותנו עד היום להתפתח לפי האגו, דוחפים אותנו בחוזקה לצורה מתקדמת חדשה, שאנחנו לא יכולים לזהות אותה כרגע.  כל מה שנראה לנו בעולם שהוא לא בסדר, אכן לא מתפקד לפי הדרך שבה הורגלנו לחיות אך הוא מביא אותנו למצב שנתחיל לראות שקיימת חוקיות בעולם, שאנחנו לא מכירים או לא מבינים. אנחנו נתחיל להרגיש שפועלים בעולם כוחות, וזהו לא עולם הצורות הגלויות שאנחנו מכירים.

אנחנו נמצאים לפני מעבר מאוד מיוחד לעידן החדש. אנחנו כבר יודעים שבאבולוציה היו הרבה קפיצות מעבר מרמה לרמה אבל הקפיצה שלפנינו לא התרחשה אף פעם בעבר. כל ההתפתחויות עד היום נעשו על ידי הטבע ללא כל השתתפות מודעת מצדנו. באבולוציה שאנחנו עכשיו צריכים לעבור, אנחנו לא נהיה פסיביים כחומר, אלא נצטרך בעצמנו להשתתף בה ולרצות אותה וזה תלוי בנו איך זה יקרה. אם לא נרצה להשתתף כוחות הטבע ידחפו אותנו קדימה עוד ועוד כמו מוגלה שחייבת להתפוצץ. 

אנחנו מרגישים את הלחץ מכל עבר בימינו. בתוכנו קיימת ריקנות ואי שקט מתמיד ומחוצה לנו כאוס. הטבע מחייב אותנו לקבל את זה, להבין את זה ולהרגיש את זה, איפה אנחנו קיימים, מה היא הצורה העתידה שצריכה להיות, ואנחנו צריכים לקבל אותה ואפילו לממש אותה. האבולוציה הבאה היא אבולוציה רוחנית. 

מה היא התפתחות רוחנית? 
מה שהתפתח בצורה מואצת באלפיים השנה האחרונות הוא  האגו, כלומר הרצון האנושי הבסיסי ליהנות על חשבון אחרים. צורת החיים הזו קידמה אותנו, אבל היא מנוגדת לטבע הפועל לפי חוקים חברתיים של נתינה והתחשבות. 
כוחות הטבע כעת דורשים מאתנו התפתחות אחרת. אנחנו יכולים להתעלות למעלה מהטבע שלנו, כאשר נתחיל לשאול שאלות כמו  "מי אני, מה אני, מי ברא אותי ולמה?" שאלות אלו לא שייכות לדרגת החי אלא לדרגת האדם. 
ההתפתחות הרוחנית היא התפתחות בטיב היחסים והקשרים האנושיים ומהווה מעבר מניצול ושליטה לנתינה ואהבה. שיא התפתחותנו יתגלה דרך חיבור אנושי חיובי.