ספר הזוהר – ספר האור

Posted under בלוג On By מאיה

במשפחה שלי תמיד היו לחשושים על ספר הזוהר. היה לי דוד כזה גבוה וגדול שאמרו לי שהוא היה קורא בו בלילות. אף פעם לא שאלתי אותו כי הוא היה נראה לי כל כך רציני וחמור סבר שלא העזתי. שמעתי את המבוגרים מדי פעם מדברים על העתיד להיות לעם ישראל, ועל נבואות עתיקות שכתובות שם, ובתוכי התקבעה ההרגשה שהספר הזה מיוחד מאד, אולי אפילו מסוכן. אף אחד לא אמר את זה מפורשות  אבל זו הייתה התחושה באוויר, משהו סודי ומסתורי. 

כשקצת גדלתי, המסתורין הפך מחשש, למקור של סקרנות ופליאה. בעצמות הרגשתי שצריך הכוונה, איזה מדריך למשתמש לעולם הכאוטי שמסביבי. לא יתכן חשבתי שאין איזו תוכנית גדולה, איזה סוד לחיים האלה. חיפשתי הרבה שנים ובהרבה מקורות עד שבסוף ב"מקרה" עשיתי סיבוב שלם ישר להתחלה. התשובות חיכו לי ממש בתוך הבית. חוכמת הקבלה היא החוכמה איך לקבל את השפע העליון, איך להתפתח כאדם רוחני ולהגיע לקשר מאוזן עם בני אדם אחרים, מערכת הטבע והכוחות העליונים. הספר החשוב ביותר בחוכמת הקבלה הוא ספר הזוהר. רבי שמעון בר יוחאי ישב במערה בפקיעין עם תשעה מתלמידיו, כולל בנו, יחד הם הגיעו לחיבור רוחני כל כך מיוחד, עד שהם הצליחו לכתוב ספר שבו צפונים אורות רוחניים גדולים המיועדים להביא את האנושות לנצחיות ולאהבה חובקת כל. 

מאחר שבזמן כתיבת הזוהר האנושות לא הגיעה לשלב האנושות תזדקק לו, הוא נגנז מעיני הציבור. כמו גם חוכמת הקבלה עצמה שנלמדה מדור לדור בחשאי. הספר, כמו החוכמה עצמה, יתגלו שוב רק כאשר יגיע הזמן שבו האנושות כולה תתקרב לייאוש מצורת קיומה והאנשים יבקשו לדעת את מטרת החיים. כיום הגענו למצב בישראל ובכל העולם שבו האגואיזם והאנוכיות עברו כל גבול – והסכנות גדולות. למדינת ישראל בפרט ולכל האומות. אנחנו קרובים להרס עצמי, חברתי ועד להרס כדוה"א כולו.

המקובלים צפו את המצב הזה וקרב הרגע שבו נתייאש מצורת חיינו הנוכחית, ומטיב היחסים והקשרים האנושיים ונקרא כולנו מכל הלב והנשמה – מה הטעם בחיינו? האם יש דרך אחרת? כן. היא קיימת. וחוכמת הקבלה וספר הזוהר במיוחד הוכנו לנו על ידי אבותינו, כדי שדרך לימוד ספר הזוהר, עם ישראל יוכל לקבל את התשובה : "האדם לא נברא לקנות הון ולבנות בניינים. אלא לבקש כל דבר, שיביאהו ללמוד את החכמה איך לאהוב. ואז יפקחו עיני ליבו ותתחדש בקרבו רוח אחרת". ספר הזוהר, שרשרת המקובלים, והכוחות העליונים ממתינים.