צמיחתה המחודשת של האנושות

אנו בפתחה של שנה מיוחדת. ראש השנה, ראשית של שינוי. בטבע, לפני שמשהו חדש נוצר יש מעין הרס וניקוי הפסולת ורק לאחר מכן צמיחה מחודשת ובריאה יותר. כך בגוף החי וכך גם בעולם כולו בכל תחום. צריך קודם לזהות מה לא בסדר, מה גורם לסבל וכאב, מה שורש הבעיה, ורק לאחר מכן אפשר לטפל בה בצורה נכונה. למשל, אם לגוף לא יכאב, לא נדע שיש מחלה או פציעה. אם לא נרגיש עצב, לא נשתנה לעולם כי לא ננסה להתגבר עליו. 

למרות שהכול נראה די נורא במציאות שלנו כרגע – סגר נוסף בכל חגי תשרי, השלכות כלכליות, עלייה במספר החולים, שאלות קשות שעולות על מה יוליד יום, אני בכל זאת מרגישה שזו פעם ראשונה שכל האנושות נמצאת בעיצומו של תהליך לשינוי.

ראש מדור חקירות במשטרה מסביר: כך נאכוף את הסגר בחגי תשרי

אם יש חוק טבע כזה, שכדי להשתנות צריך קודם לראות את הרע כדי לנקות אותו ולבנות משהו חדש, אז התרגשות גדולה ממלאה את ליבי. ממש מרגישה איך כל זה יכול לעזור לכל האנושות להתקדם בצורה מהירה. כדור הארץ במצב לא טוב, האקולוגיה משתנה עקב ההרס המתמיד שההמצאות המתוחכמות שלנו גרמו, אנחנו פחות ופחות מתחשבים אחד בשני ויותר מרוכזים ברווח אישי. זה תמיד היה נכון אבל נדמה שבמאה השנים האחרונות הקצב הואץ וממש הגיעו מים עד נפש.

כולנו חייבים לעצור ולעשות בדק בית. השנה, בראש השנה, יהיה לנו זמן רב לחשבון נפש אמיתי. זמן של סליחות. ממי אנחנו מבקשים סליחה ועל מה? הרי אין לנו שליטה על הטבע האגואיסטי שלנו שמתפתח וגדל בקצב מסחרר. בעיניי עניין הסליחות הוא יותר עניין של לראות מי אנחנו באמת ומה הטבע האמיתי שלנו עד שמליבנו תצא צעקה אמיתית ורצון לשינוי. לא כדי לצאת מהסבל שאנחנו נמצאים בו אלא על כך שאנחנו לא מסוגלים להיות אנשים מתחשבים ואכפתיים לזולת, על כך שאנחנו לא משאירים לילדים שלנו עולם טוב ובריא לחיות בו בגלל הטבע האנושי שאיתו נולדנו. ההשתוקקות המשותפת שלנו להגיע לאכפתיות ואהבה היא לדעתי המהות של הסליחות.

מאחלת לכולנו בראש השנה המיוחד הזה, שנגיע להכרה שיש לנו הזדמנות להתחיל שינוי אמיתי. אולי ההתחלה כואבת, אבל המטרה להגיע לעולם חדש, טוב ויפה, שאפשר לחיות בו בביטחון ובשלום, בדאגה הדדית ואהבה, משמחת ומחזקת מאוד. זו הזדמנות, כי כולנו יחד באותה סירה, באותו עולם, ורק בדרך כזאת יכול להתרחש שינוי אמיתי. אמנם לא ביקשנו את ההזדמנות הזו, אבל אם כבר היא כאן אולי נוכל לנצל אותה דווקא לשינוי חיובי.