הכוח של ספר הזוהר

Posted under בלוג On By Reuven

מה הכוח של ספר הזוהר?

אומרים שלספר הזוהר יש כוח מיוחד, אומרים שמסוכן לקרוא בו. איך לספר יכול להיות כוח? אני זוכר שכנער קראתי את הספר מרד הנפילים של איין ראנד, הרגשתי שיש בספר הזה משהו מטלטל, לפעמים אתה ממש מסכים עם כל מילה שכתובה, לפעמים אתה מתנגד נחרצות לרעיונות שלו, אבל כשקראתי אותו כנער היה בו כוח שהפעיל בי מחשבות ורגשות. אני מניח שאם אקרא אותו היום הוא כבר לא יפעל עלי כמו פעם, אז זה אומר שכבר אין בספר הזה כוח? הרי הספר לא השתנה, אילו אותם מילים שנכתבו לפני עשרות שנים אז מה קרה לכוח שלו? 

כשאומרים שיש לספר כוח מתכוונים שיש לו יכולת לגרום למחשבות ורגשות אצל הקורא, הסופר מכניס בתוך המילים את המחשבות והרגשות שלו, ואלו מפעילים אצל הקורא מחשבות ורגשות משלו, באופן כזה הסופר מפעיל כוח על הקורא, זה הכוח שיש בספרים.

אז מה הכוח המיוחד של ספר הזוהר? הכוח הוא לא של הספר עצמו, אלא של מי שכתב אותו. את ספר הזוהר כתב רבי שמעון בר יוחאי, יחד עם תלמידיו. לתוך המילים של הספר הם הכניסו את הידיעות וההבנות הרוחניות שלהם באופן כזה שהם ירגשו את הקורא ויתחילו להפעיל את מה שחבוי בנשמתו של הקורא.

זה בדיוק אותו תהליך שקורה עם כל ספר שבו הסופר מכניס לתוכו את ידיעותיו ורגשותיו, וזה מפעיל אצל הקורא את השכל והרגש כך שהקורא מתחיל להזדהות עם הסופר, מתחיל להבין את הלך מחשבתו של הסופר, את המצב הרגשי שאותו רצה הסופר להעביר.

באופן כזה אפשר להעביר דרך ספר ידיעות, רגשות, מצבים של הנפש שלנו, אבל גם משהו יותר עמוק ופנימי. אפשר להעביר מצבים שונים של הנשמה, אפשר להעביר כוח שמעורר את הנשמה, גם אם הקורא אינו מבין כל מה שנכתב, הקורא יכול להרגיש שמשהו קורה לו תוך כדי הקריאה, הוא מרגיש את הכוח של ספר הזוהר פועל עליו.