ספר הזוהר – ספר הגילוי

Posted under בלוג On By Reuven

חכמת הקבלה נקראת בפי רוב האנשים חכמת הנסתר, אבל הרבה יותר נכון לקרוא לה חכמת הגילוי, שכן היא לא עוסקת בהסתרת דברים, אלא להפך בגילוי מה שכרגע הוא בחזקת נסתר. וכך גם ספר הזוהר, שהוא בעצם הספר המרכזי בחכמת הקבלה.

בני האדם נמצאים במערכת קשר רוחנית

פעם אנשים חשבו שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ, זה באמת נראה כך, למרות שבמציאות המצב הוא הפוך. המצב הזה, שכדור הארץ מסתובב סביב השמש, היה נסתר מבני אדם למרות שכבר במאה השלישית לפני הספירה פיתחו מדענים יוונים את התאוריה שכדור הארץ מסתובב סביב השמש. היום הדבר הזה גלוי וידוע לכולם וכל ילד לומד על מערכת השמש בבית הספר. זו רק דוגמה לתהליך ארוך של גילוי, שארך כמעט 2000 שנה. 

אז מה מגלה לנו ספר הזוהר? בין היתר, הוא מגלה שכל בני האדם נמצאים במערכת קשר רוחנית אחת שנקראת הנשמה הכללית. אנחנו נמצאים בה גם עכשיו, קשורים מחוברים אחד לשני בהרבה צורות קשר שונות ומגוונות, זה רק נראה לנו שאנחנו נפרדים, בדיוק כמו שלבני אדם לפני אלף שנה היה נראה שכדור הארץ מסתובב סביב השמש.

הגילוי הזה של מערכת הקשר הרוחנית בין בני אדם כפי שמתואר בזוהר נעשה כבר לפני אלפי שנים וכמו כל גילוי הוא מתגלה תחילה למעטים, ואחר כך הוא מתגלה ברבים לכל בני האדם. 

הגילוי של מערכת החיבור בין בני אדם מקבל חשיבות גדולה יותר דווקא בימינו, מכיוון שאנחנו הפכנו מחוברים גם ברמת הקיום הפשוטה ביותר. מצד אחד אין אף מדינה שיכולה להתקיים בכוחות עצמה בלי לסחור עם מדינת אחרות, כולל המדינות החזקות ובעלות הכלכלות הגדולות ביותר. מצד שני אנחנו רואים שמערכות הקשרים שלנו נמצאות בבעיה, קשה לנו לשמור על הזוגיות והמשפחה ושיעורי הגירושין ממשיכים לעלות. קשה לנו לקיים את מערכת האיזונים בדמוקרטיה שלנו ואנחנו רואים איך רוב האנרגיה מושקעת במריבות בין הממשלה, לאופוזיציה, בתוך הממשלה, בין תומכי ביבי למתנגדי ביבי. כל זאת בשעה שיש בעיות רציניות מאוד לפתור כמו ביטחון כלכלה ובריאות.

לכן לגילוי הזה של מערכת קשרים אחרת חדשה ושונה ממה שהכרנו, באמצעות ספר הזוהר וחכמת הקבלה, יש משמעות גדולה מאוד היום. כמו כל גילוי הוא מתקבל בתחילה בחוסר אמון וחשדנות, אבל כל מי שמעמיק ולומד את חכמת הגילוי, מבין את החשיבות העצומה שיש לגילוי הזה עבור בני אדם במאה ה – 21.